Peel 3

Peel 3

Peel 3 is the third generation of professional-grade 3D scanners from Creaform. This ergonomic 3D scanner features unparalleled ease of use, improved resolution and elevated performance with objects and colors.

Peel 3 – professional high quality 3D scanning made easy

Peel 3 takes your 3D scanning to new heights. Everything about peel 3d scanners has been redesigned, rethought and revamped. For an affordable turnkey professional-grade 3D scanning solution, peel 3 packs a powerful performance punch.

Peel 3’s unique multi-grip triangulated handle has been designed to be comfortable in most common 3D scanning positions.

The multi-function and intuitive touchscreen gives you a brand-new way to interact with your peel 3d scanner. It can also be used as a distance meter to easily scan without looking at your computer.

Benefits

  • High accuracy, up to 0.250 mm
  • Works straight out of the box with little calibration, automatic settings and no unnecessary gadgets
  • Good for any shapes and scans objects between 0.1 – 3.0 meters

Features

  • Technology: White LED light
  • Mesh resolution: 0.250 mm
  • Scan speed: 80 sec/m2
  • Accuracy: 0.250 mm/m

NTNU Revolve

“Nav šaubu, ka zināšanas un prasmes PLM grupā ir daudz lielākas par mūsu izpratni, un daži no mums, iespējams, arī nekad nesasniegs viņu izpratnes līmeni. Tāpēc labas un konkrētas atsauksmes ir ļoti noderīgas.”

Uzzināt vairāk

Iepazīstieties ar komandu

Mūsu komandā ir kaislīgas, zinātkāras un zinošas personības, kuru galvenā misija ir piemeklēt jums visatbilstošāko risinājumu.

Saņemt piedāvājumu!

Sveiki! Vai esat gatavs runāt? Mēs esam šeit, lai palīdzētu jums nokļūt, kur jums ir jābūt. Sazinieties ar mums jau šodien, lai saņemtu pielāgotu piedāvājumu, kas atbilst jūsu vēlmēm.