Instrumentu 3D druka

Instrumentu 3D druka

Instrumentu komponenti tiek izmantoti daudzos ražošanas procesos. Neatkarīgi no tā, vai jāizgatavo spiedienliešanas veidnes, robotu satvērējmehānisms, štances vai grieznes, izmantojot 3D drukas tehnoloģiju iegūsiet augstu vērtību un ievērojamo samazināsiet izmaksas

markforged 3d printed jaw

3D printed tools help speed up processes and lower costs

Tooling is a generic term that covers several manufacturing processes. Companies rely on these components to create highly efficient production workflows. But tooling is often a complex process that require a lot of resources and time.

Shorter runs with short lead times
3D printing for tooling is ideal when you want to produce shorter runs with short lead times. Unlike milling, cost doesn’t increase with complexity.

Wide variety of Materials
There is a wide variety of materials to choose from, that gives you the mechanical properties you need for your tool. We even have carbon fiber reinforcement to give strength equal to aluminium.

Aplūkojiet labākos 3D printerus instrumentu izgatavošanai

3D Systems MJP 2500

Print functional prototypes with the most accurate jetting technology on the market

Markforged Mark Two

Flagship Continuous Fiber Composite 3D Printer, built to revolutionize your manufacturing operation.

Markforged Metal X

An accessible end-to-end metal 3D printing solution for functional metal parts, next-day.

Markforged X7

The turnkey industrial carbon fiber 3D printer for many types of functional parts.

Mūsu klientu atsauksmes

“Nav šaubu, ka zināšanas un prasmes PLM grupā ir daudz lielākas par mūsu izpratni, un daži no mums, iespējams, arī nekad nesasniegs viņu izpratnes līmeni. Tāpēc labas un konkrētas atsauksmes ir ļoti noderīgas.”

Uzzināt vairāk

Reģistrēties informatīviem paziņojumiem

Jaunumi un raksti, tostarp par izglītību, un īpašie piedāvājumi jūsu iesūtnē

Get our Buyer’s Guide to 3D Printing

Ready to buy a 3D printer? Then make sure to read our buyer’s guide. It’s a unique source of unbiased information on the pros and cons of each technology, material and application.

Iepazīstieties ar komandu

Mūsu komandā ir kaislīgas, zinātkāras un zinošas personības, kuru galvenā misija ir piemeklēt jums visatbilstošāko risinājumu.

Sazināsimies!

Mēs saprotam, ka investēšana nākotnē ir nopietns lēmums. Tāpēc mēs būsim vairāk nekā priecīgi par sarunu, kad esat gatavs. Sazinieties ar mums jau šodien un mēs nogādāsim jūs tur, kur jums ir jābūt.